

StartSun projekta partneru tikšanās Gotlandē: pieredzes apmaiņa un vizīte saules enerģijas parkā

2025. gada maijā ZREA piedalījās projekta StartSun "Startapi saules energokopienām" partneru sanāksmē Visbijā, Gotlandes salā, Zviedrijā.
Sanāksmē partneri no Latvijas, Zviedrijas, Igaunijas un Somijas apsprieda līdzšinējo darbu pie energokopienu pilotprojektiem, dalījās ar pieredzi un pārrunāja nākamos soļus projekta īstenošanā.
Latvijā pilotprojekti tiek īstenoti Jelgavas valstspilsētā un Jēkabpils novadā, kur plānots uzstādīt saules paneļus uz pašvaldību vairāku ēku jumtiem, lai segtu ēku elektroenerģijas pašpatēriņu un kopīgotu elektroenerģiju energokopienas biedriem.
Vizītes laikā dalībnieki apmeklēja Austerland Energi saules parku, kas ir Gotlandes salas lielākais saules enerģijas parks ar kopējo jaudu 1,7 MW. Projekts ir kopienas īpašums, kurā investīcijas sasniedza 14 miljonus Zviedrijas kronu. Austerland Energi akcijas tiek piedāvātas par aptuveni 11 000 Zviedrijas kronu (ap 1000 eiro) katra, nodrošinot vietējiem iedzīvotājiem iespēju aktīvi iesaistīties un ieguldīt kopienas enerģijas projektā. Projekta dibinātājs Volfgangs Brunners uzsvēra, ka iniciatīva ir izstrādāta ar mērķi veicināt vietējo iesaisti un zināšanas par atjaunojamo enerģiju, kā arī atbalstīt ilgtermiņa enerģijas neatkarību reģionā.
Austerland energi ir energokopiena - ekonomiskā asociācija, kurā apvienojies viens ciemats. Saules paneļi uzstādīti pļavā, plānots, ka tur saražos elektroenerģiju daļai ciema mājsaimniecību, baznīcai, komūnas centram, kompānijām, organizācijām. Iestāties var, nopērkot akcijas.
Viņi izveidoja aktīvistu grupu, vizualizēja projektu ar brošurām un prezentācijām, aizbrauca uz Hamburgu un Dorth Vācijā pieredzes apmaiņā. Paredz virtuālo dalīšanos ar enerģiju. Uzskata, ka viņu energokopiena ir kā Parīzes nolīguma vietējā manifestācija - izmanto vietējos atjaunojamos resursus, samazina CO2, stiprina vietējo uzņēmējdarbību. Uzskata, ka šādi saražotā elektrība protams nav par brīvu, bet tādejādi tiek radītas vietējās darbavietas un izmantojot elektromobiļus tiek izmantota vietējā elektrība, nevis ārvalstu degviela.
Projekts StartSun turpina attīstīt saules energokopienu iniciatīvas Baltijas jūras reģionā, veicinot sadarbību un pieredzes apmaiņu starp dalībvalstīm.
Projekts tiek īstenots ar Interreg Baltijas jūras reģiona programmas finansiālu atbalstu.