Ar starptautiskā projekta “STEP” palīdzību LPIAA noteiks “enerģijas nabadzības” kritērijus
“Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija” sadarbībā ar SIA “Jelgavas nekustāmā īpašuma pārvaldi” ir ieguvusi iespēju piedalīties starptautiskā projektā “STEP”, kas notiek Eiropas Savienības (ES) pētniecības un inovācijas atbalsta programmas “Horizon 2020” („Apvārsnis 2020”) ietvaros. Konsorcija vadītājs ir Eiropas patērētāju organizācija (BEUC) un projekta darbība norisināsies sekojošās dalībvalstīs: Lietuvā, Slovākijā, Bulgārijā, Polijā, Latvijā, Čehijā, Portugālē, Kiprā un Lielbritānijā.
Projekts STEP ir vērienīgs un inovatīvs pasākums, kas noteiks “enerģijas nabadzības” kritērijus, balstoties uz citu valstu pieredzi, un meklēs risinājumus Enerģijas nabadzības novēršanai. Izpētes procesā tiks definēts jēdziens “enerģijas nabadzība”. No iepriekšējiem pētījumiem un statistikas izriet, ka Eiropas Savienības (ES) 11% iedzīvotāju atrodas sarežģītā finansiālā situācijā, nespējot pienācīgi nodrošināt apkuri vai atdzesēt savu mājokli.
No 2008. gada līdz 2016. gadam ES mājsaimniecību rēķini par elektroenerģiju pieauga par 26,4%, un vidējā dabasgāzes cena palielinājās par 8,9%. Eiropas Komisijas pārskats parāda to, ka maksājumi par enerģijas pakalpojumiem veido nozīmīgu mājsaimniecību budžeta daļu. Saprotams, ka īsā laikā nav iespējams panākt mājsaimniecību ieņēmumu krasu palielinājumu, lai samaksa par patērēto enerģiju sastādītu mazāku ieņēmumu daļu. Tāpēc STEP projekta mērķis ir sasniegt un konsultēt nabadzīgos enerģijas patērētājus, cenšoties samazināt izdevumu daļu, sniedzot ar enerģijas patēriņu saistītas konsultācijas, padomus un ieteikumus, izmantojot virkni inovatīvu pasākumu.
Risinājumi enerģijas nabadzības novēršanai nav iespējami bez pilsētas iedzīvotāju, nekustamo īpašumu īpašnieku, pašvaldības iestāžu un nevalstisko organizāciju sadarbības.
Projekta ieguvumi saistīsies ne tikai ar konkrētu māju vai konkrētu lietotāju iespējamo situācijas uzlabojumu, bet arī ar kopēju situācijas izvērtējumu deviņās projekta dalībvalstīs.
Turpmāk par projekta gaitu: www.pateretajs.lv