Daudzdzīvokļu māju atjaunošanai paredzētie līdzekļi drīzumā tiks izsmelti
Saskaņā ar “Altum” informāciju, daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmā visā Latvijā kopš programmas sākuma (2016.gada martā) uz 2019.gada decembra beigām jau bija iesniegti 700 projektu pieteikumi par provizorisko summu vairāk kā 155 miljoni eiro, kas ir 95% no kopējā grantos (dāvinājumā) piešķiramā apjoma. Šobrīd ir vērojama paaugstināta iedzīvotāju interese atjaunot un siltināt savus mājokļus, jo ik nedēļu vidēji tiek saņemti 10 pieteikumi un decembra nogalē - jau 16 pieteikumi nedēļā. “Altum” prognozē, ka 2020.gada pirmajā ceturksnī būs rezervēti visi programmā grantiem paredzētie līdzekļi, sakot ka 2020.gada janvārī pieteikumus vēl pieņems. Ņemot vērā, ka šīs programmas beigu termiņš ir 2021.gada 31.decembris, gan grantu pretendenti, gan “Altum” vēl cer, ka varētu tikt rasts papildus finansējums. Labā ziņa esot tā, ka tehniskais projekts pēc tā izstrādes ir derīgs piecus gadus. Savukārt energosertifikāts un tehniskais atzinums ir derīgs desmit gadus.
Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas (DME) valsts atbalsta programmu īsteno Attīstības finanšu institūcija ALTUM ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu. Līdz šim visaktīvāk programmā projektus mājokļu atjaunošanai ir iesnieguši Rīgas un Pierīgas iedzīvotāji (288 projekti), kam seko daudzdzīvokļu namu iemītnieki Kurzemē (163), Vidzemē (96), Zemgalē (91) un Latgalē (24).
Izmantojot DME programmas ietvaros pieejamo ES līdzfinansējumu, patlaban renovācijas procesā ir 64 daudzdzīvokļu mājas, būvniecības darbi pilnībā noslēgušies 148 namos, savukārt pārējie pieteiktie projekti ir dažādās projekta sagatavošanas stadijās. Pabeigtie projekti uzrāda būtisku enerģijas patēriņa samazinājumu – ja pirms mājas atjaunošanas vidējais enerģijas patēriņš bija 165 kWh gadā, tad pēc renovācijas darbiem tas ir vidēji par 67% zemāks jeb 54 kWh gadā.
Informācijas avots: ALTUM un Ziņu portāls Latvijai.
Latvijā renovēto daudzdzīvokļu ēku e-kartē atzīmētas ēkas, kas atjaunotas laika posmā no 2009. - 2016.gadam un tās ēkas, kas atjaunotas kopš 2017.gada.