Latvijas delegācijas mācību vizīte Vācijā: energokopienu pieredzes apmaiņa
2024. gada oktobrī Latvijas Lauku Forums kā projekta "Energokopienu stiprināšana Latvijas lauku teritorijās" partneris organizēja mācību vizīti Vācijā. Tās mērķis bija veicināt zināšanu un pieredzes apmaiņu starp Latvijas un Vācijas politikas veidotājiem un enerģētikas ekspertiem. Vizīte notika Šlesvigas-Holšteinas reģionā, kur delegācija iepazinās ar veiksmīgiem energokopienu projektiem un to pozitīvo ietekmi uz vietējo attīstību un klimata mērķu sasniegšanu.
Delegācija apmeklēja vēja energokopienu Vīmersdorfā, ko 1997. gadā dibināja 12 zemnieki, bet tagad tajā ir vairāk nekā 100 biedru. Vēja parks, kas sastāv no 16 turbīnām, katru gadu saražo aptuveni 65 miljonus kWh elektroenerģijas. Energokopienas darbība sniedz ievērojamu labumu vietējai pašvaldībai, sākot ar nodokļu ienākumiem un beidzot ar sabiedriskām iniciatīvām, piemēram, siltā ūdens nodrošināšanu āra baseinam un vietējā centra uzturēšanai.
Delegācija iepazinās arī ar citiem veiksmīgiem vietējo energokopienu piemēriem. Hurup pašvaldībā īstenotie projekti ietvēra siltuma kooperatīva izveidi, kā arī vietējo iedzīvotāju konsultēšanu par saules paneļu uzstādīšanu uz privātajām ēkām. Līdzīgi projekti tika realizēti arī citās pašvaldībās, piemēram, Sprakebull un Klixbull, kur veiksmīgi darbojas kopienas vēja un saules parki, biogāzes un siltuma tīkli. Šie projekti sniedz būtiskus ekonomiskos ieguvumus gan pašvaldībām, gan vietējiem iedzīvotājiem.
Delegācija apmeklēja arī Frederik's Hof Norderstedt projektu, kur īstenots "īrnieku elektrības piegādes modelis". Šis projekts ļauj dzīvokļu iedzīvotājiem iegūt elektroenerģiju no uzstādītajām saules paneļu sistēmām uz daudzstāvu ēku jumtiem. Šis risinājums, kas ir īpaši piemērots pilsētām, palīdz iedzīvotājiem samazināt savus enerģijas izdevumus un veicina ilgtspējīgu enerģijas patēriņu.
Vizītes laikā delegācija tikās ar Šlesvigas-Holšteinas Enerģētikas ministrijas pārstāvjiem, lai diskutētu par atjaunojamo energoresursu politiku un teritorijas plānošanas jautājumiem. Ministrijas pārstāvji dalījās pieredzē par atjaunojamās enerģijas direktīvas ieviešanu, prioritāro zonu noteikšanu vēja un saules enerģijas projektiem, kā arī iedzīvotāju iesaisti enerģijas pārejā.
Heinriha Bola fonda vizītes laikā tika uzsvērts iedzīvotāju iesaistes potenciāls ilgtspējīgu enerģētikas un klimata aizsardzības risinājumu ieviešanā.
Vācijas pieredze atklāj kopienu enerģijas lielo potenciālu - projekti ne tikai veicina vietējo ekonomisko attīstību, bet arī aktīvi iesaista iedzīvotājus un palīdz sasniegt ilgtspējīgus klimata mērķus. Latvijas iedzīvotājiem, uzņēmumiem un pašvaldībām ir iespēja mācīties no šiem piemēriem un veicināt kopienu enerģētikas attīstību, lai uzlabotu vietējo dzīves kvalitāti un veicinātu pāreju uz atjaunojamiem energoresursiem.