ATJAUNOJAMĀ ENERĢIJA ENERGOEFEKTIVITĀTE

Projekts šķeldas koksnes audzēšanas veicināšanai

30.05.2012

Kā informē ziņu aģentūra LETA, Šauļu Universitāte un Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU) sākušas īstenot Latvijas-Lietuvas pārrobežu projektu ar nolūku abu valstu pierobežas teritorijā veicināt enerģētikā nepieciešamās šķeldas koksnes audzēšanu.

LLU pārstāve Kristīne Riekstiņa stāsta, ka Latvijas-Lietuvas starpvalstu sadarbības programmas 2007-2013 ietvaros LLU sadarbībā ar Šauļu universitāti sākusi īstenot projektu «Atjaunojamo energoresursu izmantošana pārrobežas ekonomiskās situācijas un apkārtējās vides uzlabošanai (ENECO) », lai radītu labvēlīgus apstākļus atjaunojamo energoresursu ieguvei un izmatošanai, tādējādi veicinot ekonomisko izaugsmi un uzlabojot vides stāvokli Latvijas un Lietuvas pierobežā.

Latvijas un Lietuvas pierobežā ir intensīvā lauksaimniecībā neizmantotas platības, kuras pakāpeniski aizaug ar kārklu un baltalkšņu mistrojumu, kura ekonomiska izmantošana ir maziespējama. Tāpēc platībās jāievieš koku sugas, kuras ir ātraudzīgas un atsaucīgas pret tāda mēslojuma izmantošanu, kas nav pieļaujams lauksaimniecības kultūru mēslošanai, piemēram, notekūdeņu dūņas, pelni, kā arī digestāts. Optimālā variantā var tikt veidots vienots noslēgts cikls, kas sevī ietver siltuma un elektroenerģijas ražošanu, blakusproduktu izmantošanu un atjaunojamo energoresursu ražošanu īscirtmeta plantācijās. Ātraudzīgā koksne var tikt izmantota pierobežā esošo šķeldas katlumāju nodrošināšanai ar kurināmo. Zemju īpašnieki būs ieinteresēti gūt labumu no zemes, kura patlaban netiek intensīvi izmantota.

«Secināts, ka, īstenojot šādu projektu divu valstu pierobežā, ne tikai tiek attīstīta inovatīvu lietišķo pētījumu īstenošana praksē abpus Latvijas-Lietuvas robežai un attīstīta uzņēmējdarbība alternatīvās enerģijas resursu audzēšanai, iegūšanai un izmantošanai, bet arī radīts lielāks garants šķeldas izmantotājiem to darbības nepārtrauktības nodrošināšanai, radot iespēju nepieciešamās izejvielas iepirkumam no kaimiņvalsts. Tādējādi no pārdomātas ilgtermiņa atjaunojamo energoresursu ražošanas un izmantošanas pierobežā būs sagaidāms pozitīvs sociāli ekonomiskais efekts,» pauda Riekstiņa.

Projekta gaitā tiks ierīkots un uzturēts demonstrācijas objekts - enerģētiskās koksnes plantācija, kur zemju īpašnieki, pašvaldību darbinieki un citi interesenti varēs iepazīties ar enerģētiskās koksnes plantāciju ierīkošanas, uzturēšanas un iegūtās produkcijas izmantošanas iespējām.

Potenciālo enerģētiskās koksnes audzētāju vajadzībām tiks sagatavota un izdota rokasgrāmata par enerģētiskās koksnes audzēšanu un ieguvi.

Lai nodrošinātu projekta ilgtspēju gan projekta laikā, gan pēc tā pabeigšanas, tiks nodrošināta projekta ietvaros izveidotā konsultatīvā centra darbība Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātē, kur interesenti varēs iegūt informāciju par jautājumiem saistībā ar enerģētiskās koksnes audzēšanu un produkcijas izmantošanu.

Projekta teritorija aptver Mažeiķu, Akmenes, Šiauļu, Radvilišķu, Jonišķu, Pakrojas, Pasvales and Biržu rajonus Lietuvā un Auces, Tērvetes, Jelgavas, Rundāles, Bauskas, Vecumnieku, Viesītes, Neretas, Aknīstes pašvaldību teritorijas Latvijā.

Projekta vadošais partneris ir Šauļu Universitāte, un kopējais projekta budžets ir 297 890 eiro (209 358 lati), kur Latvijas nacionālais līdzfinansējums ir 20 271 lats. Projekta īstenošanas ilgums ir līdz 2014.gada jūnijam.

Raksts publicēts: 2012.05.28. 14:23:10
Raksta autors: LETA


English