Rīgā pabeigts nozīmīgs saules enerģijas izmantošanas projekts
Šomēnes Rīgā pabeigts mūsu valsts mērogā nozīmīgs saules enerģijas izmantošanas projekts - darbu sākusi Latvijā lielākā saules bateriju sistēma ar kopējo jaudu 120 kW, informē laikraksts Latvijas Avīze.
Uzņēmumā Zaļā Latvija ar saules paneļiem 1200 m2 platībā noklāti katlumājas un divu noliktavu jumti.
SIA Zaļā Latvija sadarbībā ar Fizikālās enerģētikas institūtu pie projekta SEG (siltumnīcas efekta gāzes) emisiju samazināšana bīstamo atkritumu pārstrādes uzņēmumā strādā kopš 2010. gada jūlija. Projekts realizēts Vides ministrijas Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta atklāta konkursa Siltumnīcefekta gāzu emisijas samazinošu tehnoloģiju attīstīšana ietvaros.
«Šī darba mērķis ir atjaunojamo energoresursu, konkrētajā gadījumā - saules enerģijas, izmantošanas demonstrācijas projekta realizēšana. Šis ir pirmais tāda apjoma projekts Latvijā, un pie tā strādā mūsu vadošie zinātnieki. Mums darbs pie šā projekta vēl nav beidzies, jo visu nākamo gadu veiksim jaunās sistēmas uzraudzību un tehniskos aprēķinus. Tikai pēc tam varēsim paziņot precīzus skaitļus par iegūtās enerģijas daudzumu un SEG emisiju samazinājumu,» skaidrojis Fizikālās enerģētikas institūta enerģijas resursu laboratorijas vadītājs akadēmiķis Pēteris Šipkovs.
Pagaidām viņš var nosaukt vienīgi provizoriskos aprēķinus - saules baterijas uzņēmumā Zaļā Latvija gadā varētu saražot aptuveni 156 000 kWh elektrības, kas ļautu samazināt kaitīgo izmešu daudzumu par 62 tonnām.
Konkrētajam uzņēmumam, kurš nodarbojas ar bīstamo atkritumu pārstrādi, svarīgs ir ne tikai kaitīgo izmešu samazinājums, bet arī alternatīvs elektroenerģijas avots gadījumam, ja rodas problēmas ar centralizēto enerģijas padevi. Šis projekts neaprobežojas tikai ar saules bateriju uzstādīšanu, norāda laikraksts.
Latvijas zinātnieki izveidojuši saules bateriju un saules kolektoru kombinētu sistēmu, kas šo projektu padara universālāku. Papildus saules baterijām ūdens sildīšanai uzstādīti trīs kvadrātmetri saules kolektoru ar plānoto saražoto siltumenerģijas jaudu 1500 kWh/gadā.
Projekta kopējās izmaksas ir 297 612 lati, no kuriem 149 620 latus sedz Vides ministrija ar Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta palīdzību.
Publicēts 29.12.2011. www.topenergo.lv, foto no solarenergy.lv