ATJAUNOJAMĀ ENERĢIJA ENERGOEFEKTIVITĀTE

Jelgava, 4. Līnija Nr.1.

29.07.2009

Jelgava, 4. Līnija 1. Ēkas renovācija pabeigta 2008. gada janvārī. Renovācijas darbus veica Jelgavas Nekustamā īpašuma pārvalde ar Vācijas Vides ministrijas atbalstu, kas sedza 40% no kopējām būvniecības darbu izmaksām. Jelgavas pašvaldība šajā mājā ieguldīja 21 740 latu tehniskā projekta izstrādē, renovācijā un uzraudzībā.

Ēkai tika veikta siltumapgādes sistēmas pārbūve uz divcauruļu sistēmu. Katrā dzīvoklī tika uzstādīti siltuma skaitītāji un termoregulatori, tādējādi panākot iespēju regulēt atsevišķi nepieciešamo temperatūru dzīvoklī. Mājai nomainīti esošie koka rāmju logi uz PVC konstrukcijas logiem ar stikla pakešu pildījumu, kā koplietošanas telpās, tā arī dzīvokļos, kas to vēl nebija izdarījuši. 4. Līnija 1. tika veikta sienu siltināšanas, uz siltumizolācijas uzstrādājot dekoratīvo apmetumu, tādejādi panākot energoefektivitātes paaugstināšanu un sakoptu ēkas fasādi, kas nokrāsota dažādās krāsās atstāj sakoptas mājas un vides iespaidu. Bez tam ēkai nosiltināja pagraba pārsegumu un jumtu, nomainot arī jumta segumu. Nomainītas arī skārda detaļas – palodzes, parapetu nosegelementi, pagrabu ventilācijas izvadi, ieejas jumtiņu notekcaurules un segumi. Ēkai tika nomainītas kāpņu telpas ieejas durvis un renovētas kāpņu telpas.

Pēc šiem darbiem ēkai uzlabota energoefektivitāte un palielināta ilgmūžība, pasargājot ārējās norobežojošās – nesošās konstrukcijas no krasām klimatiskajām ietekmēm. Siltumizolācijas slānis uzņem visas svārstības, tādejādi betons atrodas pastāvīgā temperatūrā, kas visu gadu ir plus grādi, līdz ar to ēku negrauj mitrums, sals un sāls. Iedzīvotāji ieguvuši sakoptu vidi un palielinājuši savu īpašumu vērtību līdz pat 20% salīdzinot, piemēram, ar blakus esošo ēku. Iedzīvotāji renovācijas īstenošanai piesaistījuši kredīta līdzekļus, kas noformēts ar NīP palīdzību, tādejādi visus riskus uzņēmusies ir nekustāmā īpašuma pārvalde. Dzīvokļi nav ieķīlāti, un tiem nav uzlikta hipotēka. Piecu dzīvokļu īpašnieki jau seguši savu daļu no ieguldījumiem ēkas atjaunošanā.

Saskaņā ar SIA „FORTUM” pārskatu 2009. gada janvārī Jelgavas pilsētas vidējā maksa par apkuri bijusi 1.32 Ls/m2 (bez PVN). Visvairāk siltums izmaksājis Kungu ielas 21 nama iedzīvotājiem – aptuveni 2.00 Ls/m2 (tas gan saistīts ar ēkas netipisko konfigurāciju, kurā gandrīz katram dzīvoklim ir 3 ārsienas), bet viszemākās izmaksas bijušas pilnībā renovētajai ēkai 4. Līnijā 1 – 0.715 Ls/m2. Tādejādi ēkas apkures izmaksas ir par 45% zemākas kā vidējās Jelgavā.

Attēlu galerija

English